Digitalizacja dziedzictwa kulturowego staje się obecnie ważnym elementem działań instytucji krajowych i regionalnych, a także osób prywatnych i grup nieformalnych. Uważana jest za istotny element polityki kulturalnej i otwarcie na inicjatywy oddolne. Szczególną rolę odgrywa tu digitalizacja zasobów kulturowych, które są ważne dla tożsamości zbiorowej różnych grup, w tym etnicznych i narodowych. Digitalizacja pozwala bowiem uchronić treści tych zasobów przed zniszczeniem czy zapomnieniem. Wspomaga w ten sposób wspólną pamięć różnych społeczności i umacnia ich tożsamość. Ma to szczególne znaczenie w obliczu globalnych przepływów treści kulturowych, wskutek których elementy lokalnych kultur mogą ulec deformacji lub zapomnieniu. Dlatego też digitalizacja zasobów, które zostały uznane przez daną społeczność za elementy jej dziedzictwa kulturowego, jest ważną częścią polityk kulturalnych (na szczeblu unijnym, krajowym i regionalnym) oraz oddolnej aktywności osób i grup, dla których zachowanie pewnych treści kulturowych ma duże znaczenie.
Pamięć przeszłości zależy także od aktualnie dostępnych technologii, które pozwalają ją utrwalać i transmitować. Społecznie uwarunkowane są zatem nie tylko decyzje o tym, jakie zasoby warto zachować dla przyszłych pokoleń, ale również to, w jaki sposób można to zrobić. Z tego wynika nasze zainteresowanie problematyką digitalizacji tj. utrwalenie i zabezpieczenie treści zasobów uznanych za wartościowe (w tym wypadku pomników przyrody rozumianych szeroko m.in. jako elementy przyrody ożywionej i nieożywionej ). Digitalizacja umożliwia również rozpowszechnianie tych zasobów za pośrednictwem internetu. Staje się on tym samym wielkim repozytorium ucyfrowionych zasobów dziedzictwa kulturowego.
Głównym celem projektu „Digital Nature” jest digitalizacja pomników przyrody na terenie pogranicza polsko-czeskiego w tym przegląd, ewidencja, udostępnianie oraz archiwizacja. Dzięki projektowi stworzona zostanie cyfrowa skarbnica pomników przyrody, ale również foto album, a także dzięki zastosowaniu API (Application Programming Interface) treści będą mogły być wykorzystywane w przyszłości przez inne podmioty np. Urzędy Miast, Gmin, organizacje turystyczne, pozarządowe i inne do promocji np. przy aplikacji miejskiej, grach miejskich, questach itp.
Dokonywanie zapisu cyfrowego jest korzystne ze względów ekonomicznych. Wpływa na poprawę udostępniania zbiorów, służy ochronie zasobów. Po zdigitalizowaniu dziedzictwo kulturowe - w wymiarze lokalnym i globalnym- może stać się siłą napędową sieci wymiany kulturalnej. Będzie ono także bogatym źródłem materiałów wyjściowych do wykorzystania w usługach i produktach o wartości dodanej w sektorach takich jak turystyka i edukacja. W przypadku odpowiedniej konserwacji materiały cyfrowe mogą być wielokrotnie wykorzystywane.
Projekt „Digital Nature” jest wspófinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.